21.02.2017

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1610/15

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lutego 2015 r. sygn. akt VII SA/Wa 1438/14 w sprawie ze skargi G. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji udzielającej pozwolenia na przebudowę uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 1438/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2014 r., nr [...], w przedmiocie zmiany decyzji udzielającej pozwolenia na przebudowę. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...], Starosta Miński zatwierdził projekt budowlany i udzielił Gminie K. pozwolenia na budowę - wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie targowiska w ramach programu pn. "Tworzymy nasz rynek" na działkach nr ew. [...] w miejscowości K..

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], Starosta [...], na podstawie art. 36a ust. 1 Prawa budowlanego, zmienił własną ww. decyzję nr [...] w ten sposób, że zatwierdził zamienne rysunki do dokumentacji zatwierdzonej decyzją nr [...], w zakresie zmiany projektu zagospodarowania terenu polegającej na zmianie miejsca usytuowania obiektu małej architektury (krzyża metalowego); inne warunki wynikające z decyzji nr [...] nie ulegają zmianie.

Odwołanie do ww. decyzji złożył G. J., twierdząc, że protestuje przeciwko decyzji dotyczącej przestawieniu krzyża, ponieważ w miejscu usytuowania krzyża istnieje mogiła powstańcza z 1863 r. Obelisk z krzyżem i mogiłą wybudowano w roku 1910. Skarżący wniósł o uszanowanie pamięci historycznej i obiektu, który jest w ewidencji zabytków i dziedzictwa narodowego Miasta i Gminy K..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne