Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. II OSK 1525/16
Organ Policji ma obowiązek poinformować wszystkich spadkobierców, którzy weszli w posiadanie broni po osobie zmarłej, że uregulowanie kosztów związanych z przechowywaniem broni, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576 z późn. zm.), przez jednego ze spadkobierców broni oznacza wygaśnięcia tego obowiązku względem pozostałych spadkobierców.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie: sędzia NSA Roman Hauser (spr.) sędzia WSA Marek Wroczyński po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 1270/15 w sprawie ze skargi A. R. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...] września 2015 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za przechowywanie broni w depozycie oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 1270/15 (dalej wyrok z 6 kwietnia 2016 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej WSA lub sąd I instancji), działając w sprawie ze skargi A. R. (dalej skarżąca) na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi (dalej KWP), o której mowa w piśmie z 8 września 2015 r., nr [...], w przedmiocie opłaty za przechowywanie broni w depozycie, stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności i zasądził od KWP na rzecz skarżącej kwotę 250 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd I instancji za podstawę zaskarżonego wyroku przyjął następujące ustalenia: zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Zgierzu I Wydział Cywilny z dnia [...] października 1999 r., [...], spadek po zmarłym C. S., nabyły jego córki A. i A. Zmarły był właścicielem 2 sztuk broni, złożonej do depozytu KWP w Łodzi przez skarżącą A. S. (obecnie R.) w dniu 16 września 1999 r. na zasadach określonych przez ustawę z dnia 31 stycznia 1961 r. o amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43). Ustawa ta nie przewidywała żadnych opłat za przechowywanie broni w depozycie. W dniu 21 marca 2000 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549, dalej u.b.a.), która uchyliła poprzednią ustawę i nałożyła obowiązek ponoszenia opłaty za deponowanie broni m.in. przez osoby, które posiadają broń po osobie zmarłej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty