03.01.2017

Wyrok NSA z dnia 3 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 1046/15

Zasada dwuinstancyjności postępowania wyłącza przeprowadzenie w tym zakresie uzupełniającego postępowania dowodowego, gdyż jego zakres wskazuje, że w swej istocie organ odwoławczy musiałby sam przeprowadzić postępowanie wyjaśniające odnośnie kwestii mogących mieć bezpośredni wpływ na treść decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Zientala po rozpoznaniu w dniu 3 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. T. i K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2015 r. sygn. akt III SA/Gd 879/14 w sprawie ze skargi I. T. i K. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygn. I OSK 1046/15

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 9 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Gd 879/14 oddalił skargę I. T. i K. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia [...] października 2013 r., nr [...]Prezydent Miasta G. odmówił I.i K. T. przyznania pomocy społecznej w postaci zasiłku okresowego.

W podstawie prawnej wydanego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał art. 104 k.p.a. oraz art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 4, art. 8 ust. 1, art. 11 ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 1, art. 38 i art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2013, poz. 182 ze zm.). Organ uznał, że wnioskodawcy spełniają warunki przyznania świadczenia w formie zasiłku okresowego, w tym kryterium dochodowe. Jednak z zebranej dokumentacji wynika, że od dłuższego czasu rodzina nie wykorzystuje własnych możliwości i uprawnień. Do dnia orzekania nie została załatwiona sprawa świadczenia pielęgnacyjnego dla K. T. na córkę A. oraz zasiłku pielęgnacyjnego dla córki A. (wnioski zostały złożone w 2011 r. i powinny zostać uzupełnione o aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności). Ponadto, opieka ze strony jednego członka rodziny nad pozostałą dwójką niepełnosprawnych członków rodziny jest wystarczająca. Tym samym córka M. mogłaby podjąć kroki w celu znalezienia zatrudnienia, chociaż brak tych działań tłumaczy oczekiwaniem na rozstrzygnięcie odwołania w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką I. T. (wniosek został złożony w 2012 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne