26.09.2017

Wyrok NSA z dnia 26 września 2017 r., sygn. II GSK 3642/15

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 26 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia A. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lipca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 350/15 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia A. w G. na postanowienie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie dopuszczenia do udziału w postępowaniu na prawach strony 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Stowarzyszenia A. w G. na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 29 lipca 2015 r., sygn. akt. VI SA/Wa 350/15, oddalił skargę Stowarzyszenia A. z siedzibą w G. na postanowienie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] listopada 2014r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu na prawach strony.

Wyrok Sądu I instancji został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Stowarzyszenie A. z siedzibą w G. (nazywane dalej: "Stowarzyszeniem", "skarżącym"), pismem z 11 lipca 2014 r. zwróciło się do Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony w postępowaniu administracyjnym z wniosku B. o zatwierdzenie prezesa zarządu B. (dalej :B.). Jako podstawę prawną swego wniosku Stowarzyszenie wskazało art. 31 § 1 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym, organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądać dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. W uzasadnieniu wniosku Stowarzyszenie powołało się na § 5 statutu Stowarzyszenia, zgodnie z którym celem Stowarzyszenia jest inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz krzewienia edukacji finansowej, ochrona konsumentów, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami, promocja i organizacja wolontariatu, reintegracja społeczna i zawodowa, prowadzenie działalności charytatywnej, wspieranie rozwoju kultury polskiej i dziedzictwa narodowego. Ponadto, zgodnie z § 6 Statutu, Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności przez wszechstronne wspieranie społecznych instytucji finansowych o charakterze samopomocowym, prowadzących działalność na zasadzie non-profit i inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów Stowarzyszenia. Na poparcie skarżący odwołał się do przepisów ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1450 ze zm., dalej ustawa o skok ), w tym art. art. 42 i art. 44 cyt. ustawy, stwierdzając, że wspieranie działalność Kasy mieści się w ramach statutowych działań Stowarzyszenia. Celem wykazania ważnego interesu społecznego przemawiającego za dopuszczeniem Stowarzyszenia do udziału w postępowaniu na prawach strony, skarżący wyjaśnił, że będzie mógł wskazywać znane mu okoliczności dotyczące działalności B., jako samopomocowej instytucji finansowej, prowadzonej na rzecz zrzeszonych w niej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i ich członków..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne