20.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I GSK 1845/15

Jeśli akcyza nie została zapłacona, zadeklarowana lub określona decyzją, to podatnik taki jako nabywca lub posiadacz wyrobu akcyzowego, na którym spoczywa z tego tytułu obowiązek podatkowy – jest zobowiązany do jej zapłaty.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 342/15 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia (...) lutego 2015 r. nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 22 czerwca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 342/15 oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia (...) lutego 2015 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z dnia (...) lutego 2015r., nr (...), Dyrektor Izby Celnej w Łodzi utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P.z dnia (..) października 2014 r., nr (...), w przedmiocie określenia J. S. zobowiązania w podatku akcyzowym za czerwiec 2013 r. w kwocie 20.042,00 zł.

We wskazanym okresie J. S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "D." Przewóz Osób w zakresie transportu lądowego pasażerskiego magazynował olej napędowy dla potrzeb własnego transportu w łącznej ilości 4000 litrów. Zmagazynowane paliwo stanowiło dostawę udokumentowaną fakturami VAT z dni (...) i (...) czerwca 2013 r. wystawionymi przez E. Sp. z o.o. na zakup paliwa w łącznej ilości 11.000 litrów. W trakcie kontroli w dniu (...) czerwca 2013 r. pobrano próbę oleju napędowego w celu wykonania badań laboratoryjnych. Przeprowadzono próbę polową na obecność znacznika i barwnika z paliwa pobranego ze zbiornika magazynowego oraz trzech autokarów znajdujących na terenie prowadzonej przez skarżącego działalności gospodarczej. Wszystkie testy potwierdziły brak znacznika i barwnika. Na podstawie sprawozdania z badań laboratoryjnych z dnia (...) sierpnia 2013 r. ustalono, że badane próbki klasyfikuje się w grupie olejów ciężkich z wyłączeniem olejów napędowych oraz olejów opałowych w rozumieniu Wspólnej Taryfy Celnej. Laboratorium Celne stwierdziło, że profil chromatograficzny próbki jest charakterystyczny dla olejów smarowych stanowiących mieszaninę oleju napędowego z olejem bazowym z dodatkiem oleju roślinnego. Zdaniem badającego próbka może być klasyfikowana w grupie "olejów smarowych; pozostałych olejów" w zależności od wykorzystania towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne