21.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 września 2017 r., sygn. I GSK 1005/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 7 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 1906/14 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 lutego 2015 r., sygn. akt V SA/WA 1906/14 oddalił skargę P. K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. (dalej: Dyrektor IC) z [...] maja 2014 r. nr [....] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Zaskarżoną decyzją z [...] maja 2014 r. Dyrektor IC utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C. z [...] lutego 2014 r., określającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki [...] TDI, rok prod. 2009 w wysokości 24.088 zł. Jak wynika z uzasadnienia decyzji, skarżący 16 marca 2011 r. kupił na terytorium D. sporny pojazd za kwotę 240.000 koron duńskich, który następnie został przemieszczony na terytorium kraju. Pojazd w dacie zakupu posiadał duński dowód rejestracyjny, z którego wynikało, że został zarejestrowany jako samochód ciężarowy na podstawie lokalnej duńskiej homologacji. Sporny pojazd 25 marca 2011 r. przeszedł na terytorium kraju badanie techniczne dla potrzeb ruchu drogowego, z których wynika, że był pojazdem ciężarowym i posiada dwa miejsca siedzące. Pierwszej rejestracji w kraju dokonano w dniu 15 kwietnia 2011 r. jako samochód ciężarowy. Następnie dokonano zmian w spornym pojeździe skutkujących zmianą rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy, co potwierdza zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z 30 maja 2011 r. W tym samym dniu podatnik złożył wniosek w sprawie zmiany zapisu w dowodzie rejestracyjnym dotyczącego rodzaju pojazdu z samochodu ciężarowego na osobowy. Jak wynika z załącznika do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym z 30 maja 2011 r. w pojeździe dokonano zmian polegających na: zdemontowaniu przegrody stałej, zamontowaniu dodatkowo oryginalnej kanapy, przystosowaniu do przewozu pięciu osób łącznie z kierowcą, wyposażeniu kanap w zagłówki i pasy bezpieczeństwa. Wskazano jednocześnie na rodzaj pojazdu: samochód osobowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty