20.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I GSK 1844/15

W orzecznictwie początkowo rygorystycznie przyjmowano, że oświadczenie, aby mogło być podstawą stosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, musiało bezwzględnie zawierać wszystkie dane wymagane przepisami prawa, a zarazem musiało być rzetelne, tj. zawierać dane zgodne z rzeczywistością.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Kamila J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 63/15 w sprawie ze skargi Kamila J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Kamila J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 2 czerwca 2015 oddalił skargę Kamila J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z [...] grudnia 2014 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za grudzień 2010 r.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] grudnia 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Łodzi na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2012 r. Dz.U. poz. 749 ze zm.; dalej: Op) utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi z [...] września 2014 r. w przedmiocie określenia Kamilowi J. prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą [...] zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za grudzień 2010 r. w wysokości 191 zł.

Wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Kamil J. sprzedał w grudniu 2010 r. olej opałowy w ilości 1.080 litrów 51 nabywcom, pobierając od nich oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu do urządzeń grzewczych w celu skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na warunkach przewidzianych art. 89 ust. 5 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: upa). W wyniku weryfikacji przedłożonych oświadczeń nabywców oleju opałowego, pozytywnie zweryfikowano dane osobowe 47 nabywców oleju. W przypadku zaś transakcji dokonanych z Tomaszem K., Radosławem K., Jackiem L. i Bartkiem S. organ nie zdołał potwierdzić danych wymienionych osób. Korespondencja urzędowa kierowana na uwidocznione w oświadczeniach adresy nie była podejmowana. Wymienione osoby nie figurowały w bazie podatkowej SeRCe. Dokonane sprawdzenia algorytmów numerów NIP i Pesel występujących na oświadczeniach wykazały, że numery te są nieprawidłowe. W związku z powyższym organ uznał oświadczenia z 15, 17, 18 i 23 grudnia 2010 r., na łączną ilość 120 litrów oleju, za nierzetelne i nieusuwalnie wadliwe, a tym samym nieuprawniające podatnika do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego. Tym samym, zgodnie z art. 89 ust. 16 upa do sprzedaży oleju opałowego w ramach wskazanych czterech transakcji należało zastosować stawkę określoną w ust. 4 pkt 1 tej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne