09.06.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 1264/17

Podatkowe postępowanie; Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Wiszniewska-Białecka Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt III SA/Po 938/16 w sprawie ze skargi Spółki A z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie kary pieniężnej z tytułu urządzania gry hazardowej bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną V.S.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016r., sygn. akt III SA/Po 938/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (zwany dalej także: Sąd lub Sąd I instancji) oddalił skargę Spółki A w B. (zwanej dalej także: Skarżąca lub Spółka) na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] maja 2014r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gry losowej bez zezwolenia.

Powyższy wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu decyzją z dnia [...] grudnia 2013r. nr [..], na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm.), wymierzył A. M. i P. M. - wspólnikom spółki jawnej B karę pieniężną w wysokości 179.231,00 zł z tytułu urządzenia - bez wymaganego zezwolenia - gry hazardowej. Decyzja organu I instancji została skutecznie doręczona Spółce w dniu 22 stycznia 2014r., w trybie art. 150 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749, zwanej dalej: o.p.).

Pismem z dnia 21 lutego 2014r. A. M. i P. M. - wspólnicy Spółki A (poprzednio: spółka jawna B) - złożyli do Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania oraz odwołanie od w/w decyzji. W uzasadnieniu wniosku wskazali na niezawiniony przez Spółkę zbieg przyczyn nieodebrania przesyłki zawierającej decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2013r., na co złożyły się: konieczność sprawowania przez A. M. (wspólnika spółki) opieki nad długotrwale chorującym ojcem oraz pogrążonym w chorobie alkoholowej bratem; zwolnienie lekarskie związane z zagrożoną ciążą, a potem urlop wypoczynkowy pracownicy J. A., prowadzącej wspólnie z A. M. obsługę administracyjną Spółki; nieobecność P. M. (wspólnika spółki) w jej siedzibie, spowodowana kontaktami z klientami, tj. z dostawcami i odbiorcami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne