Wyrok NSA z dnia 21 marca 2017 r., sygn. II GSK 2217/15
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Cezary Pryca sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz Irena Wiszniewska-Białecka (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 1851/14 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I
Wyrokiem z 27 stycznia 2015 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1851/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki A (skarżąca) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (Urząd) z [...] lutego 2014 r. stwierdzającą wygaśnięcie w części prawa ochronnego na przestrzenny znak towarowy zarejestrowany pod nr R-134678 (sporny znak towarowy) na rzecz Unilever NV z siedzibą w Rotterdamie, Holandia (uprawniony).
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] września 2008 r. skarżąca (wówczas: [...]) wystąpiła do Urzędu z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na sporny znak towarowy, który przedstawia stylizowaną zieloną butelkę ze stylizowaną czerwoną nakrętką i przeznaczony jest do oznaczania towarów w klasie 3 i w klasie 5. Jako podstawę prawną swojego żądania wskazała art. 169 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1410; pwp), podnosząc że sporny znak nie był używany w rzeczywisty sposób na terytorium RP w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat po udzieleniu prawa ochronnego.
Swój interes prawny skarżąca uzasadniła tym, że po pierwsze, jest uprawniona z prawa z rejestracji wzoru przemysłowego o numerze Rp-2543 zgłoszonego do rejestracji 10 kwietnia 2001 r., który przedstawia butelkę o cechach w zasadzie zgodnych z cechami spornego znaku towarowego i jako producent opakowań wytwarza butelki, w tym przeznaczone do środków czyszczących, podobne to tych, które przedstawia sporny znak, a po drugie, że uprawniony wystosował do niej 14 sierpnia 2008 r. "ostateczne przedprocesowe wezwanie do dobrowolnego zaniechania naruszenia spornego prawa ochronnego".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty