Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. II GSK 2108/15
W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wielokrotnie podkreślano, że powołanie zarzutów skargi kasacyjnej w oderwaniu od będących podstawą zaskarżonego wyroku przepisów postępowania sądowego, nie może być uznane za spełniające przesłanki podstaw kasacyjnych, o których mowa art. 174 p.p.s.a, gdyż przedmiotem kontroli w postępowaniu kasacyjnym, stosownie do treści art. 173 § 1 p.p.s.a., jest orzeczenie sądu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wojewody [A.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 484/15 w sprawie ze skargi Rady Gminy [B.] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [A.] z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 maja 2015r., sygn. akt III SA/Lu 484/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (zwany dalej także: Sąd lub Sąd I instancji) uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia 17 lutego 2015r. nr PN-II.4131.75.2015 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Nr IV/15/2015 Rady Gminy Lubycza Królewska z dnia 23 stycznia 2015r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015 w części obejmującej Rozdział VI ust. 2 Programu, stanowiącego załącznik do tej uchwały.
Powyższy wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 23 stycznia 2015r. Rady Gminy Lubycza Królewska podjęła uchwałę Nr IV/15/2015 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015. W Rozdziale VI ust. 2 Programu, stanowiącego załącznik do uchwały, Rada postanowiła, że: "Członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubyczy Królewskiej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową na zasadach określonych w rozporządzeniu dotyczącym zasad ustalania oraz wysokość należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju z zastrzeżeniem, iż podróżą służbową jest wykonywanie zadań przez członków Komisji określonych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok, poza miejscowością Lubycza Królewska".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty