02.03.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2017 r., sygn. II GSK 36/17

Należy wyjaśnić, że na przewlekłość postępowania administracyjnego składają się naruszenie terminów dokonywania poszczególnych czynności organu w zakresie prowadzonego postępowania regulowanego przepisami kodeksu postępowania administracyjnego bądź też przepisami ustaw szczególnych. Każde naruszenie przepisów proceduralnych dotyczących terminów podejmowania czynności organu oddalających w czasie zakończenie określonego w prawie postępowania administracyjnego może być zakwalifikowane jako przewlekłość postępowania, tym bardziej jeśli nie jest to usprawiedliwione okolicznościami, na które organ nie ma wpływu (np. strona przyczyniła się do przedłużenia w czasie czynności proceduralnych).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2016 r. sygn. akt VI SAB/Wa 2/16 w sprawie ze skargi H. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy 1. oddala skargę kasacyjną. 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz H. T. 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 października 2016 r. sygn. akt VI SAB/Wa 2/16 w sprawie ze skargi H. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie doręczenia decyzji wraz z uzasadnieniem w punkcie 1. stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; w punkcie 2. zasądził od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz H. T. kwotę 580 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne