Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 4242/16
Jak podkreśla się w doktrynie i orzecznictwie organ administracji obowiązany jest z urzędu badać zachowanie terminu złożenia wniosku o wznowienie postępowania, wszczęcie postępowania wznowieniowego na wniosek strony, mimo uchybienia terminowi, stanowi rażące naruszenie prawa, i godzi w zasadę trwałości decyzji administracyjnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Beata Kozicka Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2016 r. sygn. akt V SAB/Wa 94/15 w sprawie ze skargi H. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie załatwienia wniosku o wznowienie postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od H. G. na rzecz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2016r., sygn. akt V SAB/Wa 94/15 oddalił skargę H.G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przedmiocie załatwienia wniosku o wznowienie postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 23 listopada 2012 r. H.G. (skarżąca) skierowała do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w R. wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji w R. z dnia [...] lipca 2009 r., w przedmiocie przyznania płatności do gruntów rolnych na 2007 r., utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w R. z dnia [...] kwietnia 2009 r. Jako podstawę wznowienia pełnomocnik skarżącej wskazał art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, dalej jako k.p.a.), tj. brak udziału w postępowaniu administracyjnym P.G. i A.N. (osoby składające wnioski o płatności do tych samych działek) oraz art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. poprzez wprowadzenie skarżącej w błąd przez pracowników organu co do wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętego PROW 2007-1013, a nadto wskazał, że nową okolicznością i nowym dowodem istniejącym w dacie wydania decyzji przez organ I instancji jest protokół z czynności kontrolnych z dnia 8 maja 2009 r., Nr [...], z którego wynika, że posiadaczem działki nr 3471 w 2007 r. była skarżąca (a nie jej syn - P.G.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty