Wyrok NSA z dnia 12 października 2017 r., sygn. I FSK 1657/14
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2014 r. sygn. akt VIII SA/Wa 193/14 w sprawie ze skargi G.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 5 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 5 grudnia 2013 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz G.S. kwotę 5.965 (słownie: pięć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I instancji.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 21 maja 2014 r., sygn. akt VIII SA/Wa 193/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. S. (dalej zwany "skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z 5 grudnia 2013 r. (dalej zwany także "organem odwoławczym") w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Stan sprawy przedstawiony w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku.
2.1. Decyzją z 5 grudnia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. (dalej zwany także "organem I instancji") z 23 lipca 2012 r., którą określono skarżącemu zobowiązania w podatku od towarów i usług z tytułu importu tkaniny wodoodpornej impregnowanej (ortalion), objętej zgłoszeniem celnym z 26 lutego 2010 r.
2.2. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy powołał się na ustalenia faktyczne organu I instancji. Z ustaleń tych wynikało, że 25 lutego 2010 r. A., działając jako przedstawiciel pośredni Hurtowni "Y." G.S., z zastosowaniem procedury uproszczonej, zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci tkaniny wodoodpornej impregnowanej. W tym samym dniu przeprowadzono częściową rewizję celną towaru i w celu ustalenia prawidłowej pozycji taryfy celnej pobrano trzy próbki towarów, które przekazano następnie do analizy Centralnemu Laboratorium Celnemu w O. (dalej zwane "CLC w O.").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty