Wyrok NSA z dnia 3 października 2017 r., sygn. II FSK 2374/15
Transfery pieniężne w ramach cash poolingu mieszczą się w definicji pożyczki, o której mowa w art. 16 ust. 7b u.p.d.p., wprowadzonej na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2685/14 w sprawie skargi P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 15 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. oddala skargę, 3. zasądza od P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 2685/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi "P." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 maja 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uchylił zaskarżoną interpretację.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
"P." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w C. - dalej jako "Spółka", wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej
w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając zdarzenie przyszłe wnioskodawczyni podała, że zamierza przystąpić do oferowanego przez bank rzeczywistego systemu zarządzania płynnością finansową, w którym będą uczestniczyć inne spółki powiązane. System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytami Dziennymi w Grupie Rachunków, zwany "systemem cash pooling", jest produktem stworzonym przez bank dla grupy firm rozumianej jako dwa lub więcej podmiotów, które uznały swoje interesy za zbieżne w stopniu umożliwiającym wspólne przystąpienie do Systemu, w celu zwiększenia efektywności krótkoterminowego zarządzania środkami pieniężnymi
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty