Wyrok NSA z dnia 17 października 2017 r., sygn. II FSK 2908/15
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Dumas, Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 17 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3491/14 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji ustalającej stawkę karty podatkowej na 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 3491/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 września 2014 r. w przedmiocie wygaśnięcia decyzji ustalającej wysokość stawki karty podatkowej na 2009 r.
1.2. Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia 26 maja 2014 r. stwierdził wygaśnięcie decyzji z dnia 3 marca 2009 r. w sprawie ustalenia skarżącemu wysokości stawki podatkowej na rok podatkowy 2009 r. w związku z brakiem zawiadomienia organu podatkowego we właściwym terminie o zatrudnieniu pracownika.
1.3. Decyzją z dnia 9 września 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że zawiadomienie właściwego organu podatkowego o wszelkich zmianach mających wpływ na opodatkowanie w formie karty podatkowej jest obowiązkiem podatnika wynikającym wprost z ustawy, a podatnik nie wywiązał się z powyższego warunku i nie poinformował organu w przewidzianym przez prawo terminie o tym, że z dniem 1 lutego 2007 r. zatrudnił pracownika na 1/2 etatu, co miało wpływ na wzrost wysokości stawki karty podatkowej. Organ wskazał, że od 3 listopada 2008 r. do dnia wydania decyzji skarżący zatrudniał kolejnego pracownika na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Wysokości stawki karty podatkowej zależna jest od ilości zatrudnionych pracowników, co wynika z załącznika nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm., dalej zwana: "u.z.p.d.o.f."). Organ odwoławczy uznał za niezasadne twierdzenie, że organ podatkowy został zawiadomiony o zatrudnieniu pracownika przez skarżącego w związku ze złożeniem deklaracji PIT-4R, z której wynika ilość zatrudnionych osób. Z treści art. 36 ust. 7 u.z.p.d.o.f. wynika jednoznacznie, że o zmianach, o których mowa w ust. 1, 2, 4 (w tym o zmianach w stanie zatrudnienia) skarżący był zobowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. W ocenie organu II instancji naruszenie obowiązków informacyjnych, określonych w art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.z.p.d.o.f. uzasadniało wydanie decyzji o wygaśnięciu decyzji ustalającej wysokość opodatkowania w formie karty podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty