Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2017 r., sygn. I FSK 1351/17
Obowiązek dowodzenia wynikający z art. 122 w zw. z art. 187 § 1 O.p. nie ma nieograniczonego charakteru, w szczególności organ nie ma obowiązku prowadzenia dalszego postępowania dowodowego, jeżeli dana okoliczność zostanie stwierdzona wystarczająco innym dowodem (art. 188 O.p.). Nie jest zatem tak, że należy prowadzić postępowanie dowodowe mimo że całokształt okoliczności ujawnionych w sprawie wystarcza do podjęcia rozstrzygnięcia
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 113/17 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L.) z dnia 15 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 5.400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2017 r., I SA/Łd 113/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę K.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 15 listopada 2016 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.
Zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia 7 marca 2016 r., którą to określono skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r.
W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u skarżącego, który prowadził działalność gospodarczą pod firmą P., ustalono, że zapisy w rejestrach dostaw za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. nie odzwierciedlają rzeczywistego obrotu z tytułu dostaw towarów, tj. bram i podzespołów do bram, podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. W związku z tym ewidencje dostaw za ww. miesiące zostały uznane za nierzetelne. Skarżący dokonywał sprzedaży bram oraz podzespołów do bram poza ewidencją księgową bez udokumentowania jej fakturą lub paragonem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty