08.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 września 2017 r., sygn. I FSK 2082/15

Ostateczna decyzja w sprawie należności celnych stanowi dla organów podatkowych przedsąd rozstrzygający o podstawowych elementach podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru, w szczególności takich jak okoliczności mające wpływ na wysokość tychże należności publicznoprawnych, tj. m. in. wartość celna towaru.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3357/14 w sprawie ze skargi V. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 14 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 13 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3357/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę V. S.A. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z 14 sierpnia 2014 r. w przedmiocie określenia prawidłowej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

W wyniku kontroli dokonanego przez spółkę elektronicznego zgłoszenia celnego towarów (koszul męskich) z 4 marca 2013 r. w procedurze dopuszczenia do swobodnego obrotu, organ celny (Naczelnik Urzędu Celnego w P.) zakwestionował wartość celną towarów w związku z nieuwzględnieniem przez spółkę przy jej deklarowaniu kosztów usługi kontroli jakości importowanych towarów, wykonanych przez 2 podmioty z Hong Kongu (H. [...] oraz S. Limited). W konsekwencji organ celny wszczął postępowanie dotyczące ww. zgłoszenia celnego, zakończone decyzją z 13 maja 2014 r. określającą spółce prawidłową wartość celną, prawidłową kwotę długu celnego oraz orzekającą o retrospektywnym zaksięgowaniu różnicy kwoty długu celnego. W wyniku powyższego rozstrzygnięcia wystąpiła konieczność zmiany podstawy do wyliczenia należnego podatku od towarów i usług i określenia go w prawidłowej wysokości, co uczyniono w wydanej równolegle odrębnej decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w P. (działającego jako organ podatkowy) z 13 maja 2014 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne