20.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I FSK 2060/15

Udowodnienie złej wiary przez organ podatkowy dotyczy tylko sytuacji, gdy czynność została faktycznie dokonana, a zatem została spełniona materialna przesłanka powstania prawa do odliczenia VAT. W sytuacjach, gdy transakcje nie mają w ogóle miejsca, zła czy dobra wiara podatnika nie jest okolicznością, która wymaga ustalenia w postępowaniu, co oznacza, że organ podatkowy nie musi udowadniać złej wiary podatnika, aby pozbawić go prawa do odliczenia VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1993/14 w sprawie ze skargi P. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 6 czerwca 2014 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik i listopad 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 czerwca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. dalej ustawa p.p.s.a.), oddalił skargę P. T. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 6 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik i listopad 2012 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że decyzją z 3 stycznia 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za powyższe okresy weryfikując zadeklarowane przez skarżącego rozliczenia w deklaracjach podatkowych. Powodem takiego orzeczenia było ustalenie przez organ, że skarżący przyjmował, a następnie wystawiał, tzw. puste faktury dokumentujące sprzedaż katalizatorów spalin do samochodów. Rzekomym dostawcą miała być firma G. M. K., natomiast odbiorcą towaru, firma G. S. A. W.. W istocie jednak, zdaniem organu, działania skarżącego sprowadzały się do wprowadzania do obiegu faktur pozorujących zakup i sprzedaż katalizatorów w interesie podmiotów czerpiących korzyści podatkowe z tego procederu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne