28.09.2017

Wyrok NSA z dnia 28 września 2017 r., sygn. I FSK 1725/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Ke 208/15 w sprawie ze skargi Gminy J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Gminy J. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 208/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy J., m. inn. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2013 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zaskarżonej części uznającej stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego orzeczenia Sąd I instancji wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji Gmina podała, iż występuje w charakterze inwestora modernizacji położonego na jej terenie targowiska, które jest jej własnością i stanowi jej środek trwały. Formalnie inwestycja rozpoczęła się w 2013 r., a planowany termin oddania targowiska do użytkowania to 2014 r., jednak już w 2012 r. Gmina otrzymała faktury zakupowe w związku z prowadzonymi pracami projektowymi.

Od 2010 r. do chwili obecnej administrowaniem targowiska zajmuje się gminna jednostka budżetowa, będąca odrębnym podatnikiem VAT czynnym. Po zakończeniu inwestycji jednostka będzie nadal występować w roli administratora targowiska, odpowiedzialnego m.in. za zarządzanie i dbanie o przestrzeganie regulaminu. Będzie też (jak dotychczas) odpowiedzialna za pobór opłaty targowej pobieranej w oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz opłat za rezerwację miejsc na targowisku, których podstawą poboru jest z kolei podpisywana przez jednostkę budżetową umowa cywilnoprawna zawierana z handlarzami zainteresowanymi rezerwacją miejsca targowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne