Wyrok NSA z dnia 6 października 2017 r., sygn. II FSK 2467/15
Zawieszenie działalności gospodarczej to nadal formalne istnienie przedsiębiorstwa, czyli wypełnianie obowiązków związanych z postępowaniami sądowymi, podatkowymi i administracyjnymi, związanymi z działalnością gospodarczą, a także poddanie się kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Bogdan Lubiński, WSA del. Paweł Dąbek, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 1665/13 w sprawie ze skargi P. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 15 kwietnia 2014 r., I SA/Gd 1665/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 16 października 2013 r., [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej.
2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym Skarżący jest przedsiębiorcą, który prowadził działalność gospodarczą w następującym zakresie: handel biżuterią i zegarkami, usługi reklamowe. Z 17 stycznia 2012 r. zawiesił jej prowadzenie i obecnie pozostaje bez dochodów, jednakże nie jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Jego żona uzyskuje dochód z tytułu zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS w wysokości 3.200 zł. Natomiast wspólnie zamieszkujący syn D. O., wg oświadczenia rodziców, jest osobą bezrobotną, niezarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy i nie uzyskującą żadnych dochodów. Państwo O. wraz z synem zamieszkują w mieszkaniu o powierzchni 73,80 m2, 4-pokojowym, które stanowi współwłasność małżonków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty