13.10.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 października 2017 r., sygn. I FSK 156/16

Art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ustanawia jedynie zwolnienie od podatku, przysługujące rolnikom ryczałtowym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 października 2015 r., sygn. akt I SA/Po 444/15 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w P.) z dnia 15 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w sprawie o sygn. akt I SA/Po 444/15, oddalił skargę A.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 15 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2010 rok.

Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Decyzją z dnia 27 maja 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. określił skarżącej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2010 r. Organ wyjaśnił, że skarżąca prowadziła działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży pasz, nawozów, opalu, materiałów siewnych- zbóż, karmy dla zwierząt oraz maszyn rolniczych, świadczyła również usługi rolnicze związane z uprawami rolnymi oraz usługi wspomagające produkcję roślinną. Ustalił ponadto, że w kontrolowanym okresie skarżąca wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne, stanowiące wspólną ich współwłasność. Sprzedaż z gospodarstwa rolnego dokumentowana była fakturami VAT-RR, na których jako sprzedawca figurował mąż podatniczki D. S., jako rolnik ryczałtowy, korzystający ze zwolnienia w VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej ustawa o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne