Wyrok NSA z dnia 5 września 2017 r., sygn. II FSK 2438/16
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Artur Adamiec, Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1981/15 w sprawie ze skargi S.[...] (P.) z siedzibą w H. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych bez rozpatrzenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. W dniu 22 grudnia 2014 r. S. [...] (P.) z siedzibą w H. (zwana dalej spółką) złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych. Z wnioskiem tym zwrócił się do organu doradca podatkowy - A. P. - wskazując siebie jako pełnomocnika skarżącej spółki. Do wniosku załączył uwierzytelnioną przez siebie kopię:
- pełnomocnictwa z dnia 17 stycznia 2011 r., udzielonego przez R.B. i W.P., w imieniu spółki J. B. do reprezentowania skarżącej spółki przed polskimi władzami podatkowymi w zakresie stwierdzenia i zwrotu nadpłaconego podatku od oprocentowania i/lub dochodu od dywidendy uzyskanego od przechowywanych papierów wartościowych na polskim rynku oraz wyznaczania innych osób lub instytucji, jako faktycznych, ustanowionych zgodnie z prawem pełnomocników w postępowaniach przed polskimi władzami podatkowymi,
- pełnomocnictwa z dnia 30 sierpnia 2011 r., udzielonego przez J.B. w imieniu spółki A. P., M. M. i A. S. do reprezentowania skarżącej w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi dotyczących stwierdzenia i zwrotu nadpłat zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dywidend
i odsetek pobranego przez płatników mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, włącznie z postępowaniami odwoławczymi w tych sprawach. Każdy z ww. pełnomocników jest uprawniony do samodzielnego reprezentowania mocodawcy w zakresie niniejszego pełnomocnictwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty