Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 1597/15
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Magdalena Siewkowska, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 07 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 1188/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia 10 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji w sprawie podatku rolnego za 2013 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 1168/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: "WSA") oddalił skargę M. K. (dalej: "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu (dalej: "SKO") z dnia 10 września 2014 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej. Podstawą powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że Skarżący wystąpił o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Wójta Gminy W. z dnia 23 stycznia 2013 r. (dalej: "organ I instancji") ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku rolnego za rok 2013. Po przeprowadzonym postępowaniu podatkowym, decyzją z dnia 25 czerwca 2014 r. SKO odmówiło stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji organu I instancji. W toku postępowania organ I instancji otrzymał informacje pochodzące od K. [...] w W., iż zgodnie z jego ewidencją w miejscowości B., Zarząd nie posiada wałów przeciwpowodziowych. SKO przeprowadziło następnie oględziny spornego gruntu, w toku których stwierdzono, że przedmiot opodatkowania położony jest między mostem autostradowym od zachodu a skarpą wiślaną od południowego wschodu. Przy moście został zlokalizowany półokrągły (owalny) nasyp, którego koniec nie jest połączony ze skarpą. Kolejny nasyp położony jest na ulicy C. (biegnie nim droga). Sztuczny nasyp, którym biegnie droga nie jest połączony ze skarpą. SKO stwierdziło, że rzeczywiście trudno wskazać na pobliskim terenie klasyczny wał przeciwpowodziowy. Jego funkcje pełni skarpa wiślana. Grunt Skarżącego położony jest na terenie zalewowym, a most autostradowy utrudnia odpływ wody. SKO uznało, iż półokrągły wał u nasady mostu można potraktować jako wał, ale trudno mówić o tym, aby pełnił on funkcje przeciwpowodziowe, skoro nie jest połączony ze skarpą. Zdaniem SKO zdaje się on osłaniać most przed naporem wody. Kwalifikacja wału jako przeciwpowodziowego nie jest wykluczona, ale też na pewno nie można jej stwierdzić jednoznacznie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty