20.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 2188/15

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3762/14 w sprawie ze skargi N. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz N. S.A. z siedzibą w W. kwotę 1200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3762/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi N. S.A. z siedzibą w W. (dalej powoływanej jako "Spółka") uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 2014 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 2 września 2014 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości i zasądził zwrot kosztów od organu na rzecz Spółki.

1.2. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z dnia 22 grudnia 2009 r., określił Spółce zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń, listopad i grudzień 2004 r. Podstawą takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, iż w 2004 r. Spółka zaewidencjonowała w rejestrach VAT faktury zakupu towarów i usług wystawione przez Agencję B. J. P. S. dotyczące sprzedaży katalogów, ulotek, folderów, kalendarzy oraz przez T. K. J. P. dotyczące usług remontowych. Zdaniem organu podmioty te fikcyjnie prowadziły działalność gospodarczą i wystawiały "puste faktury" - niedokumentujące żadnych czynności. W opinii DUKS, Spółka na podstawie tych faktur bezpodstawnie odliczyła podatek naliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne