Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 1546/15
Jeśli z istoty umowy wynika, że jest ona nieodpłatna, to podatnik otrzymujący na jej podstawie świadczenie, musi zapłacić podatek.
Gazeta Prawna nr 131/2017
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Katarzyna Wolna-Kubicka, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1328/14 w sprawie ze skargi P. [...] z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2014 r. nr ITPB3/423-137/14/DK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od P. [...] z siedzibą w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę Podatkowej Grupy Kapitałowej E. z siedzibą w G. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca Grupa podała, że jedna z tworzących ją spółek odpowiedzialna jest za ruch sieciowy w elektroenergetycznym systemie dystrybucyjnym i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy użyczenia gruntów, budynków, budowli, lokali lub ich części, a także innych składników majątku. Umowy te cechuje nieodpłatność, choć czasem spółka zobowiązuje się do ponoszenia opłat związanych z korzystaniem z przedmiotu użyczenia, w tym podatku od nieruchomości, jak również ponoszenia kosztów jego bieżącego utrzymania i ubezpieczenia. Skarżąca zadała pytanie, czy w związku z zawarciem umowy użyczenia występuje po stronie biorącego do używania przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.2014 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p.) - zajmując stanowisko, że spółka nieodpłatnego świadczenia nie uzyskuje. Wprawdzie zgodnie z uchwałami Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16.102006 r. (II FPS 1/06) oraz z dnia 24.10.2010 r. (II FPS 1/10) nieodpłatnymi świadczeniami są wszystkie zdarzenia prawne i zjawiska gospodarcze, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub których skutkiem jest niewiążące się z kosztami albo inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy, niemniej celem przepisów u.p.d.o.p. było opodatkowanie takich świadczeń, których strona umowy nie uzyskała, a które uzyskać powinna zgodnie z cywilnoprawnym charakterem umowy. Ponieważ umowa użyczenia na mocy art. 710 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm., dalej: K.c.) jest nieodpłatna, jej zawarcie nie prowadzi do powstania przychodu po stronie biorącego do używania. Pogląd ten, zwłaszcza w odniesieniu do nieodpłatnych umów służebności przesyłu, znalazł potwierdzenie w szeregu wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 3.04.2013 r. (II FSK 1716 i 1717/11 i z dnia 25.09.2013 r. (II FSK 2642/11).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty