Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2017 r., sygn. II FSK 1723/15
Sukcesja podatkowa w przypadku spadkobierców obejmuje zatem przede wszystkim majątkowe prawa i obowiązki i nie musi wynikać z przepisów prawa podatkowego. Na spadkobiercę przechodzą więc tylko te obowiązki spadkodawcy, które miał on jako podatnik i tylko te, które są związane z realizacją obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje w związku z tym, że na gruncie prawa podatkowego spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi podatkowe do wysokości ustalonego w spisie inwentarza stanu czynnego spadku na podstawie art. 1032 i art. 1034 § 1 K.c. w zw. z art. 98 § 1 O.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz, WSA del. Jacek Niedzielski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 17 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Bk 513/14 w sprawie ze skargi T. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 21 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności spadkobiercy za zaległości podatkowe spadkodawcy 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od T. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z 17 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Bk 513/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, na skutek skargi T.T., uchylił pkt 2 decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z 21 lipca 2014 r. nr [...].
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji stwierdził, że decyzją z dnia 10 kwietnia 2014 r. Naczelnik P. Urzędu Skarbowego w B. określił wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań spadkodawcy W.T. z tytułu: podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od lutego 2003 r. do kwietnia 2004 r. oraz odsetek za zwłokę od ww. zaległości, podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r., podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pełnionej funkcji płatnika za sierpień 2008 r. oraz odsetek za zwłokę od ww. zaległości, podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku po zmarłej I.T. oraz odsetek za zwłokę od tej zaległości, kosztów upomnień i kosztów postępowań egzekucyjnych prowadzonych wobec spadkodawcy, powstałych do dnia otwarcia spadku. W punkcie drugim rozstrzygnięcia organ orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej T.T. jako spadkobiercy wraz z drugim spadkobiercą R.T. za ww. zobowiązania do stanu czynnego spadku, tj. do kwoty 73.666,65 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty