Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. II FSK 864/15
Podatek od nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. K.-B. i S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1913/14 w sprawie ze skargi E. K.-B. i S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 3 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1913/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę E. K. - B. i S. B. (zwanych dalej "Skarżącymi", "Podatnikami") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 3 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia 17 lutego 2014 r. ustalającą solidarnie E. K. - B. i S. B. zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2010 r. w wysokości 5.193,00 zł.
W skardze Skarżący wnieśli o uchylenie decyzji organów podatkowych obu instancji, wskazując że decyzja Prezydenta Miasta W. z dnia 13 sierpnia 2010 r. nie została uchylona i brak jest podstaw prawnych do wydania kolejnej decyzji podatkowej za 2010 r. Nie ma znaczenia, że kolejna decyzja dotyczy innej działki gruntu, położonej w tej gminie, ponieważ płatnikiem podatku od nieruchomości jest podatnik, a nie działka. W ustawie podatkowej jest też mowa o ustaleniu podatku od nieruchomości (w liczbie pojedynczej). Ponadto organ podatkowy nie wziął pod uwagę informacji w sprawie podatku od nieruchomości z dnia 7 marca 2008 r., 23 kwietnia 2008 r. i 23 maja 2008 r., złożonych przez Podatników. Spełniając żądanie organu podatkowego Podatnicy złożyli informacje, sporządzone w dniu 6 lipca 2010 r. Jednakże żądanie organu podatkowego odnośnie złożenia nowych informacji po podziale działki gruntu nr [...] było bezprawne, ponieważ podział działki nie miał wpływu na wysokość opodatkowania. Początkowo Podatnicy określili w informacji trafostację jako budynek, a dopiero pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych w następnych informacjach zakwalifikowali trafostację do budynków. Dlatego też SKO z powściągliwością powinno serwować oskarżenia po adresem Podatników. Natomiast zobowiązanie podatkowe przedawniło się po upływie 3 lat, skoro pierwszą informację Podatnicy złożyli w dniu 7 marca 2008 r. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, trafostacja w całości powinna być kwalifikowana jako budowla, gdyż stanowi integralną część sieci elektroenergetycznej, a ściany budynku są tylko osłoną urządzeń znajdujących się wewnątrz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty