Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1811/15

Zapisy umów między inwestorem a wykonawcą robót nie mogą wpływać na powstanie obowiązku w VAT.

Gazeta Prawna nr 87/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. G. B. sp. z o.o. sp. k. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 190/15 w sprawie ze skargi A. G. B. sp. z o.o. sp. k. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 30 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. G. B. sp. z o.o. sp. k. w J. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 190/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę A. sp. z o.o. sp. k. w J. (dalej: "Spółka" lub "strona skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 30 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu WSA wskazał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka, przedstawiając stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i budowlano-montażowych oraz że jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka zawiera umowy na roboty budowlane, które zawierają klauzule umowne, zgodnie z którymi Spółka jako wykonawca zobowiązuje się wykonać usługi budowlane lub budowlano- montażowe na rzecz inwestora. Prace są wykonywane w dłuższym okresie czasu z uwagi na specyfikę takich kontraktów. Zgodnie z wolą stron ustalany jest określony harmonogram prac, które mają być wykonane przez Spółkę. Prace są z reguły dzielone na pewne etapy, a umowy określają zakres prac danego etapu, czas w jakim prace danego etapu mają być wykonane, wynagrodzenie za dany etap. Umowy z reguły określają, że dany etap kończy się sporządzeniem protokołu odbioru, którego podpisanie bez zastrzeżeń przez inwestora oznacza formalnie zakończenie tego konkretnego etapu prac budowlanych. Do tego bowiem czasu inwestor ma prawo do zgłaszania uwag i komentarzy do wykonanych prac. Jeśli inwestor zgłasza dodatkowe uwagi (np. stwierdza błędy, brak niektórych elementów itp.), wówczas Spółka musi te błędy poprawić i uzupełnić.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne