27.10.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 27 października 2016 r., sygn. I OZ 1154/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys po rozpoznaniu w dniu 27 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Bd 70/16 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] listopada 2015 r. sygn. akt [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne postanawia: oddalić zażalenie. 5

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Bd 70/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

W jego uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją tą Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta T. z dnia [...] września 2015 r. kierującą M. K., na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w B., na badanie psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, a to z powodu przekroczenia przez skarżącego 24 punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. W piśmie z dnia 9 lutego 2016 r. skarżący wniósł o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji podnosząc, że jej wykonanie, czyli skierowanie na badania psychologiczne, pociągnie za sobą nieodwracalne skutki, niwecząc sens i cel postępowania sądowoadministracyjnego. Podkreślił, że poddanie się badaniom doprowadzi do sytuacji, w której wydana decyzja zostanie zrealizowana, a jej uchylenie przez Sąd nie przywróci stanu poprzedniego. Dodał także, że wykonanie decyzji związane będzie z koniecznością poniesienia kosztów badania, nadto że posiadanie prawa jazdy jest dla niego niezbędne ze względu na pracę jako zawodowego kierowcy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał, że skarżący nie wykazał dostatecznie na czym miałyby polegać - w przypadku wykonania decyzji - niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody, jak i nieodwracalność zmian powstałych w następstwie wykonania opisanej decyzji. Nie wskazał więc, jakie konkretnie niebezpieczeństwo lub trudne do odwrócenia skutki mogłyby wynikać z poddania się badaniu psychologicznemu. Przesłanki określone w art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) - dalej: P.p.s.a., zdaniem Sądu I instancji nie zostały zatem w żaden sposób skonkretyzowane, a skarżący nie uzasadnił możliwości ich realnego zaistnienia. Sąd meriti podkreślił, że wykonanie zaskarżonej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T., ze względu na treść rozstrzygnięcia, jego zakres i charakter prawny, nie powoduje bezpośrednich skutków, o których mowa w przepisie art. 61 § 3 P.p.s.a. Przedmiotem skargi, w związku z którą złożono wniosek o wstrzymanie wykonania, jest bowiem decyzja, która jedynie kieruje skarżącego na badania psychologiczne. Decyzja ta nie upoważnia ani do zatrzymania prawa jazdy, ani do cofnięcia uprawnień w zakresie kierowania pojazdami. Samo poddanie się badaniom psychologicznym nie może zatem spowodować "niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody" lub "trudnych do odwrócenia skutków". Dlatego odmówił żądaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty