12.10.2016

Postanowienie NSA z dnia 12 października 2016 r., sygn. II OZ 1099/16

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon po rozpoznaniu w dniu 12 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia T. T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1291/16, o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi T. T. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1291/16, odrzucił skargę T. T.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że zarządzeniem z dnia 7 czerwca 2016 r. skarżąca została wezwana do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez złożenie 4 odpisów skargi, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało prawidłowo doręczone w dniu 15 czerwca 2016 r. Skarżąca przy piśmie z dnia 16 czerwca nadesłała 2 odpisy skargi.

Dalej Sąd wskazał, że skarżąca obowiązana była nadesłać brakujące 4 odpisy skargi w wyznaczonym 7-dniowym terminie, tj. do dnia 22 czerwca 2016 r. Zdaniem Sądu z uwagi na nadesłanie jedynie dwóch odpisów, skarżąca nie uzupełniła braków formalnych skargi w wyznaczonym terminie, co uzasadniało jej odrzucenie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a.

Skarżąca w zażaleniu na powyższe postanowienie wniosła o uchylenie postanowienia i uwzględnienie pomyłki oraz podała, że chciałaby zaistniały błąd naprawić. Skarżąca podniosła, że otrzymała wezwania w dwóch sprawach, przy czym zasugerowała się tym, że złożyła jedną skargę z odpisami i dlatego w odpowiedzi na wezwanie złożyła tylko dwa jej odpisy.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym (Dz.U. z 2016r., poz. 718 ze zm., zwane dalej "p.p.s.a."), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Wobec tego do skargi znajduje zastosowanie art. 47 § 1 p.p.s.a. ustanawiający dla stron wnoszących pisma w postępowaniu sądowoadministracyjnym wymóg dołączenia opisów skargi dla doręczenia ich stronom oraz uczestnikom postępowania. Stosownie natomiast do art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. W myśli art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Zaznaczyć trzeba, że obowiązek określony w art. 47 § 1 i art. 49 § 1 p.p.s.a., polegający na dołączeniu odpisów, obciąża składającego pismo, ze skutkami o których stanowi art. 58 § 1 pkt 3 tej ustawy, jeżeli brak w tym zakresie uniemożliwia nadanie pismu procesowemu właściwego biegu.

W rozpoznawanej sprawie skarżąca wniosła w jednym piśmie skargi na 2 decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 6 kwietnia 2016 r. nr 577/16 i 578/16. Sprawy zarejestrowano pod sygnaturami VII SA/Wa 1290/16 (decyzja nr 578/16) i VII SA/Wa 1291/16 (decyzja nr 577/16).

W obu sprawach skarżąca wezwaniami z dnia 10 czerwca 2016 r. (doręczonymi w dniu 15 czerwca 2016 r.), została wezwana do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie odpisów skargi potwierdzonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych. W sprawie VII SA/Wa 1290/16 została wezwana do nadesłania 2 egzemplarzy skargi natomiast w rozpoznawanej sprawie (VII SA/Wa 1291/16) 4 egzemplarzy skargi. W obu sprawach, w jednej przesyłce pocztowej nadanej w dniu 20 czerwca 2016 r., skarżąca wraz z wnioskami o przyznanie prawa pomocy wniosła po 2 odpisy skargi.

W takim stanie sprawy niewykonanie przez skarżącą obowiązku uzupełnienia braków formalnych skargi musiał skutkować jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.

Odnosząc się jednak do twierdzeń zawartych w zażaleniu należy przyjąć, że w piśmie zatytułowanym "zażalenie" zawarty został jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Argumentacja przedstawiona w tym piśmie sprowadza się bowiem do wskazania okoliczności mających usprawiedliwić nieprawidłowe wykonanie przez skarżącą wezwania w przedmiocie braków formalnych skargi. Rzeczą więc Sądu Wojewódzkiego będzie w dalszym toku postępowania rozpoznanie wniosku w trybie art. 86 § 1 p.p.s.a.

Z tych względów orzeczono jak w sentencji na podstawie art. 184 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.

Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp