15.09.2016

Postanowienie NSA z dnia 15 września 2016 r., sygn. II OZ 897/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak po rozpoznaniu w dniu 15 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Op 147/16 wstrzymujące wykonanie zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w G. na decyzję Wojewody O. z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. Wojewoda Opolski, utrzymał w mocy decyzję Starosty B. z dnia [...] października 2015 r., którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono M. K. pozwolenia na budowę obejmującego:

- przebudowę wraz z rozbudową budynku usługowego znajdującego się na działce nr [...] na budynek usługowo-mieszkalny,

- przebudowę budynku gospodarczego na działce nr [...],

- rozbudowę budynku usługowego znajdującego się na działce nr [...] o jednokondygnacyjną część usługową,

- budowę instalacji wewnętrznej (gazowej i hydrantowej) oraz wentylacji mechanicznej,

- budowę projektowanych masztów reklamowych na działce nr [...],

- rozbiórkę budynku gospodarczego i ogrodzenia na działce nr [...] i [...], na działkach oznaczonych w operacie ewidencji gruntów i budynków numerami: [...],[...],[...]- obręb G.

Nie godząc się z zapadłą w sprawie decyzją, Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. [...] nr [...] w G. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W skardze zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu I instancji adresowany zarówno do organu II instancji, jak i do sądu administracyjnego. Uzasadniając wniosek wskazano, że rozbudowa przedmiotowego obiektu, budowa rampy rozładunkowej dla planowanych marketów tuż pod oknami mieszkań członków Wspólnoty spowoduje, iż oddziaływanie będzie na tyle uciążliwe, że normalne korzystanie z lokali mieszkalnych będzie niemożliwe. Wydanie zaskarżonej decyzji spowodowało konsekwencje w postaci niemożności wykonywania prawa służebności przez mieszkańców Wspólnoty, które zostały jej zagwarantowane w umowie sprzedaży z dnia [...] marca 2000 r. Już dziś bowiem, inwestor ogranicza prawo przejazdu i przechodu stawiając znaki. Dodatkowo, w ocenie skarżącej, wykonanie praw z pozwolenia na budowę zupełnie wyłączy możliwość korzystania ze służebności. Z tych względów, trudno uznać, że rozpoczęcie prac budowlanych, będzie można przywrócić do stanu poprzedniego lub też, że koszty z tym związane będą niewspółmierne. Oddziaływanie związane z budową, a potem funkcjonowaniem zaplecza dwóch marketów pod oknami budynku mieszkalnego, nie jest normalnym oddziaływaniem związanym z sąsiedztwem budynków. Brak wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji spowoduje rozpoczęcie prac budowlanych, których następstwa będą trudne do odwrócenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty