Postanowienie NSA z dnia 17 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 1305/16
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.G. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 1977/15 odrzucającego skargę T.G. na nienależyte wykonywanie zadań służbowych przez Dyrektora Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 24 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 1977/15 odrzucił skargę T.G. na nienależyte wykonywanie zadań służbowych przez Dyrektora Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście.
Sąd ten wskazał, że przedmiotem skargi T.G. jest nienależyte wykonywanie zadań służbowych przez Dyrektora Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście w toku postępowania administracyjnego w sprawie przyznania świadczeń z pomocy społecznej. Zdaniem skarżącej samowola Dyrektora narusza praworządność i sprawiedliwość społeczną oraz interes prawny i dobra osobiste skarżącej.
W odpowiedzi na skargę organ wskazał, że przekazuje skargę T.G. na bezczynność Prezydenta m. st. Warszawy - Centrum Pomocy Społecznej w przedmiocie rozpoznania wniosków z dnia 28 kwietnia 2015 r., 11 maja, 20 maja i 27 maja 2015 r. 5 czerwca, 8 czerwca, 11 czerwca, 12 czerwca i 22 czerwca 2015 r. oraz 28 lipca 2015 r. Organ wniósł o oddalenie lub odrzucenie skargi. Szczegółowo przedstawił przebieg prowadzonych przez Ośrodek postępowań administracyjnych zainicjowanych licznymi wnioskami skarżącej składanych w związku ze świadczeniami z pomocy społecznej. Poinformował, że odpowiedzi na pisma skarżącej, zaświadczenia, decyzje i postanowienia zostały skutecznie doręczone skarżącej. Wskazał, że w toku postępowania T.G. wzywana była do wykazania interesu prawnego, na podstawie którego żąda wydania zaświadczeń oraz była informowana o powodach przedłużenia terminu spraw i informowana o wyznaczeniu nowego terminu do załatwienia wniosków w sprawie przyznania pomocy celowej. Podniósł, że pracownik socjalny podejmował próby przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania skarżącej, jednakże ostatecznie przeprowadzenie wywiadu było możliwe wyłącznie w terminie wskazanym przez skarżącą. Wskazał również, że skarżąca wzywana była do wykazania interesu prawnego, na podstawie którego żąda wydania zaświadczeń. Wezwania organu pozostały jednak bez odpowiedzi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty