Postanowienie NSA z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. II OZ 353/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażaleń [...] S.A. z siedzibą w S. oraz [...] S.A. z siedzibą w T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 1415/15 o oddaleniu wniosku [...] S.A. z siedzibą w T. o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w S. na uchwałę Nr [...] Rady Gminy J. z dnia [...] lutego 2004 r. w brzmieniu ustalonym uchwałą Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa O. postanawia: oddalić zażalenia.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 1415/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wniosek [...] S.A. z siedzibą w T. o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w S. na uchwałę Nr [...] Rady Gminy J. z dnia [...] lutego 2004 r. w brzmieniu ustalonym uchwałą Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa O.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż pismem z dnia 21 stycznia 2016 r. złożonym na rozprawie [...] S.A. z siedzibą w T. wniosła o dopuszczenie jej do udziału w przedmiotowym postępowaniu sądowoadministracyjnym w charakterze uczestnika podnosząc, iż w związku z zakupem nieruchomości od strony skarżącej posiada interes prawny w niniejszej sprawie.
Ustosunkowując się do tego wniosku, Sąd I instancji powołał się na przepis art. 33 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej p.p.s.a. i wskazał, iż dyspozycja tego przepisu odnosi się do takich przypadków w postępowaniu sądowoadministracyjnym, które było poprzedzone postępowaniem administracyjnym, a więc postępowaniem o charakterze jurysdykcyjnym uregulowanym przez normy prawa procesowego (np. ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, Ordynacji podatkowej). Tryb postępowania w sprawie projektowania i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest zaś określony przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, lecz ustawą normującą materię należącą do planowania i zagospodarowania przestrzennego. Zaskarżona uchwała zapadła nie wskutek przeprowadzenia postępowania administracyjnego, lecz podjęto ją w trybie przewidzianym dla stanowienia prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty