07.12.2016

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 526/15

Przypomnieć należy, iż zawarte w sentencji wyroku sądu administracyjnego rozstrzygnięcie, ujęte w odpowiedniej formule procesowej, jest rezultatem przeprowadzenia przez Sąd kontroli administracji publicznej. Treść uzasadnienia wyroku winna potwierdzać proces badania przez Sąd zgodności z prawem zaskarżonego do Sądu rozstrzygnięcia organu. Przedstawienie w uzasadnieniu wyroku podstawy prawnej wydanego wyroku oraz jej wyjaśnienie polega bowiem nie tylko na wskazaniu przepisów regulujących rozpatrywany stan faktyczny, ale także na wyjaśnieniu, dlaczego w konkretnej sytuacji prawnej mają zastosowanie powołane przepisy. Uzasadnienie wyroku powinno być tak sporządzone, aby wynikało z niego dlaczego Sąd uznał zaskarżone orzeczenie za zgodne lub niezgodne z prawem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant asystent sędziego Joanna Zięba - Gula po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 1420/14 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia określonych obowiązków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 1420/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia określonych obowiązków.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych polegających na utwardzeniu terenu działki ew. nr [...] z obrębu [...] przy ul. [...] w [...] toczy się od 2004 r., kiedy J. P. domagał się od organu nadzoru budowlanego podjęcia działań w związku z utwardzeniem części drogi dojazdowej prowadzącej do nieruchomości sąsiedniej (przebiegającej obok jego działki) oraz bezprawnego zagarnięcia przez sąsiadów części tej drogi. Na przestrzeni wielu lat organy nadzoru budowlanego wydawały różne rozstrzygnięcia, z których część podlegała kontroli sądów administracyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne