Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 780/16
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.), Sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia del. WSA Mariola Kowalska, Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 1039/15 w sprawie ze skargi P.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego na zakup modemu z internetową kartą startową oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 1039/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego na zakup modemu z internetową kartą startową, oddalił skargę (pkt 1); przyznał ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz radcy prawnego [...], tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, kwotę 295,20 złotych, w tym: tytułem opłaty kwotę 240 złotych, tytułem 23% podatku od towarów i usług kwotę 55,20 złotych (pkt 2).
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
P.P. wnioskiem z dnia 1 grudnia 2014 r. zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej [...] z prośbą o przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego na pokrycie w całości kosztów zakupu modemu z internetową kartą startową w grudniu 2014 r. w pełnej wysokości 199,00 zł.
Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej [...], działający z upoważnienia Prezydenta W., decyzją z dnia 27 lutego 2015 r. nr [...] odmówił P.P. przyznania zasiłku celowego na pokrycie w całości kosztów zakupu modemu z internetową kartą startową w grudniu 2014 r. w pełnej wysokości 199,00 zł. W uzasadnieniu decyzji podał, że po wpłynięciu wniosku skarżącej pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej próbowali uzgodnić z wnioskodawczynią termin przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego, gdyż ostatni wywiad był przeprowadzony w dniu 30 maja 2014 r. Pomimo wielokrotnych prób podejmowanych przez pracowników Ośrodka nie udało się przeprowadzić aktualizacji wywiadu środowiskowego, który powinien zostać przeprowadzony osobiście ze P.P. W terminie wyznaczonym przez wnioskodawczynię w dniu 26 stycznia 2015 r. pracownicy Ośrodka udali się do miejsca jej zamieszkania, jednakże pomimo tego, że była ona obecna w mieszkaniu, opuściła je w momencie wpisywania do kwestionariusza danych z dowodu osobistego. W konsekwencji wywiad środowiskowy był przeprowadzany z pełnomocnikiem wnioskodawczyni - matką J.P. podczas którego nie udało się pracownikom Ośrodka uzyskać wszystkich niezbędnych informacji. Organ wskazał, że P.P. posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego należało ocenić jako brak współdziałania o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 163, dalej w skrócie "u.p.s."). Z tego względu odmówiono przyznania wnioskowanej pomocy finansowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty