18.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. I OSK 3234/14

Naruszenie prawa materialnego może mieć postać błędnej jego wykładni lub niewłaściwego zastosowania. Z sytuacją błędnej wykładni prawa mamy do czynienia wówczas, gdy organ administracyjny błędnie przyjął, że określony przepis prawny obowiązuje lub nie obowiązuje w danej sprawie, albo niewłaściwie zinterpretował treść lub znaczenie tego przepisu. W konsekwencji wadliwie została ustalona norma prawna znajdująca w sprawie zastosowanie. Niewłaściwe zastosowanie prawa ma natomiast miejsce w przypadku, gdy organ administracyjny prawidłowo ustalił treść normy prawnej, ale błędnie ją zastosował do ustalonego stanu faktycznego sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 610/14 w sprawie ze skargi S. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 610/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, po rozpoznaniu skargi S.Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] maja 2014 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu: uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji (pkt I wyroku) i stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku (pkt II wyroku).

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

S.Ł., dalej także skarżący, wnioskiem z dnia 26 lutego 2014 r. wystąpił do Starosty Kieleckiego o rejestrację ciągnika marki CAN-AM o numerze identyfikacyjnym [...], dołączając do wniosku następujące dokumenty: fakturę VAT [...] potwierdzającą zakup pojazdu z dnia 20 stycznia 2014 r., świadectwo pochodzenia pojazdu wraz z tłumaczeniem, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z dnia 26 lutego 2014 r. oraz dokument odprawy celnej. Po weryfikacji wskazanych dokumentów organ I instancji uznał za konieczne uzyskanie przez stronę dopuszczenia jednostkowego przedmiotowego pojazdu. Wskazał, że świadectwo pojazdu zostało wystawione w dniu 11 października 2012 r., a więc nie może dotyczyć pojazdu wyprodukowanego w 2013 r., a ponadto określa pojazd jako "4 kołowy pojazd terenowy".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne