15.12.2016

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 763/15

Związanie Naczelnego Sądu Administracyjnego granicami skargi kasacyjnej polega na tym, że jest on władny badać naruszenie jedynie tych przepisów, które zostały wyraźnie wskazane przez stronę skarżącą. Ze względu na ograniczenia wynikające ze wskazanych regulacji prawnych, Naczelny Sąd Administracyjny nie może we własnym zakresie konkretyzować zarzutów skargi kasacyjnej, uściślać ich, ani w inny sposób korygować.

Teza od Redakcji

 

Dnia 15 grudnia 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 74/14 w sprawie ze skargi S. K., H. C., A. C., O. K. i M. K. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych uszkodzeń i nieprawidłowości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 74/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi S. K., H. C., A. C., O. K. i M. K. (dalej również jako "skarżący") na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych uszkodzeń i nieprawidłowości.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu [...] kwietnia 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Legionowie przeprowadził oględziny stanu technicznego budynku mieszkalnego w zabudowie segmentowej położonego przy ulicy S. w miejscowości S. Podczas kontroli segmentów A i C ustalono wystąpienie w obu segmentach licznych nieprawidłowości w związku z pożarem całego budynku mieszkalnego. W segmencie A stwierdzono m.in. uszkodzenia pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, opalenie drewnianej konstrukcji więźby dachowej, zawilgocenie izolacji termicznej i nadpalenie instalacji elektrycznej. W segmencie C stwierdzono, że w pokryciu dachu wystąpiło odkształcenie arkuszy z widocznymi śladami po spaleniu, spalenie w 80% drewnianej więźby dachowej, uszkodzenie konstrukcji stropu oraz widoczny wpływ wysokiej temperatury na stolarkę okienną i drzwiową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne