Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 1617/16
Treścią zagadnienia wstępnego może być wypowiedź co do uprawnienia lub obowiązku, stosunku lub zdarzenia prawnego albo inne jeszcze okoliczności mające w danej sprawie znaczenie prawne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia WSA del. Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Gd 42/16 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gd. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 6 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Gd 42/16, po rozpoznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w S., uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Burmistrz Miasta S., działając na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23), powoływanej dalej jako "K.p.a.", postanowieniem z [...] stycznia 2015 r. nr [...] zawiesił postępowanie z wniosku S. H. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu położnego przy ul. [...] w S., stanowiącego działkę nr [...], dla której Sąd Rejonowy w S. prowadzi księgę wieczystą numer [...], w prawo własności.
W uzasadnieniu postanowienia organ wyjaśnił, że w dniu 23 stycznia 2015 r. został złożony przez Gminę Miejską S. pozew o rozwiązanie łączącego Gminę Miejską S. oraz S. H. stosunku prawnego użytkowania wieczystego opisanego wyżej gruntu w trybie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.g.n.". Z tych względów organ uznał, że wydanie decyzji w niniejszej sprawie zależy od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, jakim jest przedmiot postępowania w sprawie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty