Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 736/15
Sprawa samowoli budowlanej oraz zróżnicowanie następstw prawnych samowoli budowlanej nie daje podstaw do wyprowadzenia, że przyjęta w przepisach prawa dopuszczalność wyprowadzenia ze stanu samowoli budowlanej legalizacji, daje podstawy do wyprowadzenia dwóch odrębnych przedmiotowo spraw, a tym samym pomimo wyprowadzenia konsekwencji prawnej samowoli budowlanej w obowiązującej w obrocie prawnym decyzji nakazującej rozbiórkę, otworzenie dopuszczalności legalizacji , jako odrębnej sprawy administracyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Anna Górska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 1474/14 w sprawie ze skargi B. Ł. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Kr 1474/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. Ł. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2013 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Postanowieniem z dnia [...] maja 2014 r., znak [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. na podstawie art. 61 a § 1 K.p.a. oraz art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 20 i 3 r., poz. 1409 z późn. zm.) odmówił B. Ł. wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie legalizacji i wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie samowolnie wybudowanego obiektu budowlanego: zadaszenia podwórka posesji zlokalizowanej przy ul. S. [...] w K. (nr działki: [...]). Uzasadniając rozstrzygnięcie, organ wskazał, że Prezydent Miasta K. prowadził pod znakiem: [...] postępowanie administracyjne w sprawie rozbiórki wiaty usytuowanej na podwórku posesji przy ul. S. nr [...], działka nr [...], zakończone wydaniem decyzji z dnia [...].06.1997 r., znak: [...], nakazującej B. Ł. i K. Ł. "rozbiórkę wiaty - zadaszenia podwórka posesji przy ul. S. [...] na działce nr [...] w terminie do 31.08.1997 r.". Przedmiotowa decyzja została utrzymana w mocy decyzją Wojewody M. w K. z dnia [...].08.1997 r., znak: [...]. Na decyzję Wojewody M. została złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, która wyrokiem z dnia 28.10.2008 r., sygn. akt II SA/Kr 597/08 została oddalona. Organ nadzoru budowlanego jest związany ostateczną decyzją z dnia [...] 06.1997 r. i ostateczną decyzją Wojewody M. z dnia [...].08.1997 r., a co za tym idzie nie ma prawnej możliwości wszczęcia i prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie legalizacji w trybie art. 49b ustawy Prawo budowlane obiektu budowlanego, co do którego w obrocie prawnym funkcjonuje ostateczna decyzja administracyjna orzekająca o obowiązku jego rozbiórki. Decyzja wydana w sprawie uprzednio rozstrzygniętej inną decyzją administracyjną obarczona byłaby z mocy prawa wadą nieważności (art. 156 § 1 K.p.a.)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty