Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II OSK 373/15
Przede wszystkim podkreślić trzeba, że zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i w postępowaniu sądowoadministracyjnym uprawnieniami procesowymi rozporządza strona tego postępowania. Konkluzja ta jest efektem przyjętej w polskim porządku prawnym koncepcji zapewniania jednostce w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym podwójnej ochrony – poprzez prawo do procesu (obrony interesu prawnego w unormowanym przepisami prawa procesowego postępowaniu, z zagwarantowaniem także prawa do obrony za pomocą środków zaskarżenia) oraz poprzez prawo do sądu (prawo jednostki do zaskarżenia działania administracji publicznej w celu rozstrzygnięcia sporu o zgodność z prawem przez niezawisły, bezstronny sąd.
Teza od Redakcji
Dnia 22 listopada 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 września 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 123/14 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. P. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2013 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] czerwca 2013 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Na skutek przeprowadzonej w dniu 22 marca 2012 r. kontroli organ nadzoru budowlanego ustalił, że na działce nr [...] w P., wykonano podest o konstrukcji drewnianej o zróżnicowanej długości i szerokości na dwóch różnych poziomach przy istniejącym budynku górnej stacji narciarskiej. Podest jest częściowo posadowiono na gruncie, a częściowo - z uwagi na konfigurację terenu - na słupach drewnianych. Inwestorem wykonanych robót jest J. P., który przystąpił do nich około drugiej połowy 2011 r. Z wyjaśnień inwestora wynika, że podest (podłoga) nie jest połączony konstrukcyjnie z budynkiem. Natomiast słupy, na których został częściowo posadowiony nie są połączone z gruntem, a posadowione zostały na klockach betonowych, do których zostały przykręcone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty