17.11.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I OSK 856/16

Zarzuty naruszenia przepisów postępowania w zakresie ustaleń faktycznych tylko wtedy mogą mieć wpływ na wynik sprawy, gdy odnoszą się do okoliczności istotnych z punktu widzenia prawa materialnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Roman Ciąglewicz /spr./ Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 909/15 w sprawie ze skargi M. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 909/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r., nr [...], w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta Łodzi, decyzją z dnia [...] maja 2015 r., wydaną na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2012 r., poz. 1137 ze zm) i art. 104 K.p.a. po otrzymaniu wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, skierował M. Ł. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii B, w formie egzaminu państwowego, składającego się z części teoretycznej i praktycznej, ze względu na przekroczenie w ciągu roku dopuszczalnego limitu 24 punktów karnych.

Organ ustalił, że kierowca posiada niemiecki dokument prawa jazdy uzyskany na skutek wymiany polskiego prawa jazdy wydanego w dniu 10 czerwca 2002 r. przez Starostę Pabianickiego. Organ powołał treść art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o kierujących pojazdami i stwierdził, że M. Ł. posiada dokument uprawniający go do kierowania pojazdami silnikowymi, o którym mowa w tym przepisie. Ponadto organ wskazał, że decyzje o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji nie należą do decyzji uznaniowych. Obowiązkiem organu wydającego uprawnienia do kierowania pojazdami jest skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w oparciu o wniosek sporządzony przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym. W ocenie organu wydającego uprawnienia do kierowania pojazdami spełnione zostały przesłanki do wydania przedmiotowej decyzji. Na wydanie decyzji nie ma również wpływu twierdzenie strony dotyczące zamieszkiwania na terenie Niemiec. Natomiast w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w oparciu o dane z ewidencji ludności ustalono, że ostatnim znanym organowi adresem zamieszkania M. Ł. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest: Łódź, ul. [...] 3. Organ powołał także treść art. 3 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami i wskazał, że brak adresu zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę, która przekroczyła 24 punkty nie może stanowić podstawy do odstąpienia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami od wydania decyzji o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne