18.11.2016

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. II OSK 337/15

Naruszenie przepisów prawa materialnego może być uznane za skuteczną podstawę skargi kasacyjnej, jedynie przy bezspornym stanie faktycznym sprawy, pozwalającym na zastosowanie do niego odpowiedniej normy prawa materialnego. w przeciwnym razie czynienie wyrokowi pierwszej instancji zarzutu naruszenia prawa materialnego jest co najmniej przedwczesne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. W. i M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 października 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 657/14 w sprawie ze skargi M. W. i M. W. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2014 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 października 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 657/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę M. W. i M. W. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Jak wynika z akt sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opatowie na wniosek A. P. przeprowadził w dniu 5 września 2012 r., oględziny drogi zlokalizowanej na działkach nr ew. [...] i [...] stanowiących własność M. i M. W. Na podstawie oględzin organ ustalił, że droga ta posiada szerokość do 6 m, a miejscami w powstałych zatokach do 8 m, ma nawierzchnię z rumoszu kamiennego. Następnie w dniu 12 września 2012 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie użytkowania tej drogi. W trakcie tego postępowania organ ustalił, że droga ta będąca łącznikiem między drogami gminnymi, użytkowana jest m.in. do transportu urobku pochodzącego z kopalni przedsiębiorstwa [...]. Organ stwierdził, że na podstawie zgłoszenia z dnia 8 sierpnia 2011 r. inwestorzy Marianna Wojtas i Marian Wojtas w drugiej połowie 2011 r. dokonali remontu przedmiotowej drogi. Zgłoszenie obejmowało wykonanie robót budowlanych polegających na ulepszeniu drogi i wysypaniu jej rumoszem kamiennym. Organ ustalił, że zmiana szerokości pasa drogowego ze zgłoszonej 4,2 m na 5 m nastąpiła nie w wyniku przeprowadzenia robót niezgodnie ze zgłoszeniem lecz w wyniku rozjeżdżania drogi przez pojazdy. Dlatego też Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opatowie decyzją z dnia [...] października 2012 r. znak: [...], umorzył z uwagi na bezprzedmiotowość postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne