Wyrok NSA z dnia 28 października 2016 r., sygn. I OSK 310/16
Informacja ma charakter przetworzonej, jeżeli do jej utworzenia jest wymagany nakład środków i zaangażowania pracowników, a to negatywnie wpływa na tok realizacji ustawowych zadań nałożonych na zobowiązanego do udostępnienia informacji publicznej, w szczególności gdy w celu wybrania dokumentów, o które wnioskuje osoba zainteresowana, jest wymagane dokonanie analizy całego zasobu posiadanych dokumentów. Informacja przetworzona w chwili złożenia wniosku nie istnieje. Jej wytworzenie wymaga przeprowadzenia pewnych czynności analitycznych, organizacyjnych i intelektualnych w oparciu o posiadane informacje proste. Jest to taka informacja, której wytworzenie wymaga intelektualnego zaangażowania podmiotu zobowiązanego. Poczynienie tak opisanych zabiegów powoduje, że informacje proste stają się informacją przetworzoną, której udzielenie skorelowane jest z potrzebą wykazania przesłanki interesu publicznego. Informacja, która ma być stworzona z nakładem dodatkowych sił i środków nie powinna służyć tylko indywidualnym interesom wnioskodawcy, ale musi być elementem pewnego szerszego działania służącego większej społeczności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.), Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 października 2015 r. sygn. akt II SA/Gd 295/15 w sprawie ze skargi R.S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w G. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 14 października 2015 r., II SA/Gd 295/15 oddalił skargę R. S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w G. z [...] kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że kontroli poddana została decyzja Prezesa Sądu Apelacyjnego w G. utrzymująca w mocy decyzję organu I instancji o odmowie udzielenia skarżącemu informacji w zakresie udostępnienia sprawozdań z wizytacji zakładów karnych i aresztów śledczych w latach 2005-2014 w okręgu podległym Prezesowi Sądu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty