15.06.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 3375/15

W postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada oficjalności, obligująca organ do zebrania materiału dowodowego, nie może to jednak prowadzić do nakładania na organ nieograniczonego obowiązku poszukiwania faktów, które podnosi strona. Nie budzi wątpliwości, że w postępowaniu o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku to podmiot wnoszący o jego wszczęcie powinien wskazać wszelkie okoliczności wiążące się z dochodzonym świadczeniem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant asystent sędziego Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej małoletnich D. T. i A. T. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 404/15 w sprawie ze skargi małoletnich D. T. i A. T. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego B. W. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 września 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 404/15 oddalił skargę małoletnich D. T. i A. T. - reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego B. W. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku B. W. - przedstawiciela ustawowego małoletnich D. T. i A. T., odmówił przyznania dla wymienionych dzieci renty rodzinnej w drodze wyjątku po ich zmarłym ojcu P. T.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zmarły ojciec dzieci stał się niezdolny do pracy w wieku 31 lat, a na przestrzeni 38 lat życia udokumentowano 3 lata 5 miesięcy i 9 dni okresów składkowych oraz 1 rok 1 miesiąc i 23 dni okresów nieskładkowych, które zostały ograniczone do 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Ponadto w latach 1993 - 1998 i 1998 - 2003 nie został udowodniony żaden okres zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym orz ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, a w ostatnim 10-leciu przypadającym przed dniem śmierci, zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym, udokumentowano 3 lata i 11 dni tych okresów. Stąd też, w ocenie organu, nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające ojcu dzieci przezwyciężenie przeszkód w wykonywaniu zatrudnienia, bowiem w tym okresie nie orzeczono wobec niego całkowitej niezdolności do pracy i nie istniały obiektywne przeszkody do podjęcia zatrudnienia. Dodano również, że ojciec dzieci w okresie od 16 sierpnia 2010 r. do 18 czerwca 2011 r. prowadził działalność gospodarczą, lecz w okresie od 1 listopada 2010 r. do 18 czerwca 2011 r. nie opłacał składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W sprawie była również oceniana sytuacja materialna, jednakże nie stanowi ona jedynego kryterium przyznawania świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty