21.07.2016

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. II OSK 2706/15

W sytuacjach, kiedy ustawodawca nie wypowiada się wyraźnie w kwestii przepisów przejściowych należy założyć, że nowa ustawa ma zastosowanie do zdarzeń prawnych powstałych po jej wejściu w życie, jak również do zdarzeń, które miały miejsce wcześniej, lecz trwają dalej po wejściu w życie nowej ustawy.

Teza od Redakcji

 

Dnia 21 lipca 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary sędzia del. WSA Teresa Zyglewska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SAB/Kr 46/15 w sprawie ze skargi A. T. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. w sprawie robót budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SAB/Kr 46/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. T. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat Grodzki w sprawie robót budowlanych (znak: [...]):

I. stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa;

II. wymierzył Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki grzywnę w wysokości 500 zł;

III. umorzył postępowanie sądowe w przedmiocie nakazu wydania aktu administracyjnego lub dokonania czynności oraz

IV. zasądził od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat Grodzki na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.

A. T. w piśmie z dnia 12 lutego 2015 r. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat Grodzki, mającą polegać na niezałatwieniu w terminie sprawy (znak: [...]) dotyczącej robót budowlanych wykonanych na działkach nr [...], nr [...], nr [...] (dawniej nr [...]), nr [...], nr [...] (dawniej nr [...]), nr [...] (dawniej nr [...] i nr [...]), nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...] (dawniej nr [...]), nr [...] przy ul. [...] w K., polegających na wykonaniu urządzeń melioracji wodnej. Skarżąca zarzuciła niewydanie aktu administracyjnego od 2009 r. do dnia złożenia skargi i naruszenie tym samym art. 35 i 36 K.p.a. Wniosła o zobowiązanie organu do wydania aktu, stwierdzenie, że niezałatwienie sprawy miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, wymierzenie organowi grzywny i zasądzenie kosztów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne