Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. I OSK 2845/14
Przesłankami przejęcia gospodarstwa rolnego bez odszkodowania na własność Państwa było rzeczywiste opuszczenie gospodarstwa, zakwalifikowanego do gospodarstw rolnych przez zaniechanie jego uprawiania w całości lub w większej części przez właściciela lub uprawnione przez niego osoby.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Marek Wroczyński (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 340/14 w sprawie ze skargi H. M. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 czerwca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. M. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
Wyrok zapadł w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
H. M. z wnioskiem z dnia 20 maja 2009 r. wniosła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta J. z dnia [...] listopada 1976 r. nr [...]. Wniosek ten postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2010 r. został przekazany został Wojewodzie [...] do rozpatrzenia zgodnie z właściwością.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta J. z dnia [...] listopada 1976 r. W uzasadnieniu wskazał, że kontrolowana decyzja wydana została przez właściwy organ. Prezydent Miasta J., który miał uprawnienia do orzekania w sprawach przejmowania opuszczonych gospodarstw rolnych. Zgodnie z art. 2 ustawy z 13 lipca 1957 r. decyzję o przejęciu opuszczonego gospodarstwa wydawało prezydium powiatowej (miejskiej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej. W świetle natomiast art. 37 ustawy z 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r., Nr 16, poz. 91) zadania i uprawnienia oraz sprawy indywidualne z zakresu administracji państwowej, należące w myśl dotychczasowych przepisów do powiatowych rad narodowych i powiatowych organów administracji państwowej, przejęły organy stopnia podstawowego, którymi byli naczelnicy gmin, naczelnicy miast i gmin oraz prezydenci miast. Należy zatem stwierdzić, że Prezydent Miasta J. miał uprawnienia do orzekania w sprawach przejęć gospodarstw opuszczonych. Organ wskazał też, że materiał dowodowy dotyczący przejęcia przedmiotowego gospodarstwa, zachowany przez okres 37 lat od wydania decyzji, to wypis z rejestru gruntów wg stanu z [...] listopada 1976 r. oraz zaświadczenie Państwowego Biura Notarialnego w R. z 21 października 1976 r., z którego wynika, że A. P. była właścicielką przedmiotowej nieruchomości oznaczonej parc. nr [...] o powierzchni 1,0137 ha. Z ww. wypisu z rejestru gruntów sporządzonego przez Urząd Miejski w J. wynika, że przedmiotowa nieruchomość o łącznej powierzchni 1,0137 ha stanowiła grunty orne klasy IV b o powierzchni 0,6637 ha oraz klasy V o powierzchni 0,6637 ha. Organ stwierdził, że stanowiła ona nieruchomość nadającą się do produkcji rolnej. Ponieważ nie była ona użytkowana, co stwierdzono w decyzji i czego nie kwestionuje skarżąca, mogła zatem być przejęta na rzecz Skarbu Państwa. Organ stwierdził, że nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty