Wyrok NSA z dnia 29 września 2016 r., sygn. II OSK 3228/14
W świetle definicji odpadu odpadem jest pojazd, którego posiadacz pozbył się, i który nie może już być użytkowany w dotychczasowy sposób, czyli jest niezdatny do dalszego poruszania się po drogach ze względu na stopień zużycia oraz zakres i charakter uszkodzeń, a także niemożność przywrócenia jego stanu technicznego do stanu umożliwiającego dopuszczenie do ruchu drogowego. Odpad może stanowić pojazd niekompletny, czy uszkodzony. Tym samym, o statusie pojazdu jako odpadu, prócz woli posiadacza pozbycia się go, będzie też decydować jego stan techniczny, tj. możliwość sprawnego poruszania się po drogach.
Teza od Redakcji
Dnia 29 września 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 29 września 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1150/14 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku przekazania odpadu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 września 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1150/14 oddalił skargę P. S. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku przekazania odpadu.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 13 czerwca 2008 r. P. S., złożył w Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców - Referat Postępowań Administracyjnych Urzędu Miasta K. wniosek o rejestrację motocykla marki Suzuki. Z uwagi na fakt, iż w złożonym przez skarżącego raporcie o stanie pojazdu Vehicle Information Report nr [...], w rubryce stan pojazdu (zgodnie z tłumaczeniem przysięgłym) widnieje adnotacja: "pojazd jest nienaprawialny" Urząd zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej: GIOŚ) z pytaniem czy przedmiotowy pojazd należy traktować jako odpad i czy powinien on podlegać rejestracji na terytorium Polski. W odpowiedzi GIOŚ w piśmie z dnia 10 października 2008 r. wskazał, iż zgodnie z art. 79 ust 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) pojazd, który za granicą został przekazany do kasacji lub przeznaczony został na złom nie podlega powtórnej rejestracji. Wobec powyższego Prezydent Miasta K. przekazał dokumentację w tej sprawie do GIOŚ jako organu właściwego do spraw związanych z nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniem odpadów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty