16.09.2016

Wyrok NSA z dnia 16 września 2016 r., sygn. II OSK 3093/14

Kryterium braku winy jako przesłanka zasadności wniosku wiąże się z obowiązkiem strony dołożenia szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. Przywrócenie terminu nie jest zatem dopuszczalne, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa. W konsekwencji o braku winy można mówi tylko w sytuacji, gdy dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia, której strona nie mogła usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 16 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2014 r. sygn. akt II SA/Sz 149/14 w sprawie ze skargi K. N. na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 149/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K. N. na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin nakazał K. N. rozbiórkę murowanego budynku, wybudowanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, usytuowanego na działce nr [...] na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych "[...]", przy ul. [...] w S. Powyższa decyzja, wysłana w dniu 23 lutego 2011 r. za pośrednictwem poczty polskiej na adres skarżącej, tj. ul. [...] w S., mimo dwukrotnego awizowania tj. w dniu 28 lutego 2011 r. i w dniu 8 marca 2011 r., nie została podjęta z urzędu pocztowego w terminie i została zwrócona w dniu 15 marca 2011 r. do nadawcy z adnotacją "zwrot, nie podjęto w terminie". W dniu 27 kwietnia 2011 r. organ powiatowy ponownie wysłał przedmiotową decyzję do K. N. za pośrednictwem poczty polskiej. Z adnotacji pracownika poczty polskiej dokonanej na awizie pozostawionym w skrzynce pocztowej wynikało, że pracownik poczty wskazał błędną datę odbioru przesyłki, tj. 16 maja 2011 r. (zamiast 14 maja 2011 r.). Powyższe zostało potwierdzone przez kontrolera - kierownika zmiany M. P. Ostatecznie przedmiotowa decyzja organu powiatowego została odebrana osobiście przez skarżącą w siedzibie PINB w Powiecie Grodzkim Szczecin w dniu 20 maja 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne