Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2016 r., sygn. I OSK 14/15
Na tle art. 16a ust. 1 u.ś.r., rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oznacza zarówno rozwiązanie trwającego stosunku pracy oraz niepodejmowanie pracy ze względu na konieczność opieki nad członkiem rodziny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie NSA Monika Nowicka (spr.) del. WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant starszy inspektor sądowy Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt II SA/Bk 765/14 w sprawie ze skargi G. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, na skutek rozpoznania skargi G. M., wyrokiem z dnia 16 października 2014 r. (sygn. akt II SA/Bk 765/14) uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], wydaną w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., po rozpoznaniu wniosku G. M., Prezydent B. odmówił przyznania wnioskodawcy prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad, legitymującą się znacznym stopniem niepełnosprawności, matką - J. S.
Zdaniem organu, G. M. nie zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki mad matką.
Na skutek wniesionego przez G. M. odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., decyzją z dnia [...] września 2014 r. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji wskazując, że - w świetle art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (zwanej dalej: "u.ś.r."), wprowadzonego do tej ustawy przepisem art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2012 r. poz. 1548), specjalny zasiłek opiekuńczy mógł zostać przyznany osobom, na których ciążył obowiązek alimentacyjny, ale pod warunkiem, że zrezygnują one z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z określonymi w tym przepisie wskazaniami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty