Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2016 r., sygn. II OSK 641/16
Uzasadnienie uchwały powinno wskazywać podstawę prawną decyzji oraz zawierać dane, które pozwolą na ocenę prawidłowości działania rady przy podejmowaniu uchwały i ocenę zgodności z prawem podjętej uchwały. W szczególności uzasadnienie uchwały powinno zawierać wskazanie faktów, które rada uznała za decydujące dla wyrażenia, bądź odmówienia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. Na obowiązek uzasadniania uchwał w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wyprowadzany w drodze wykładni systemowej i celowościowej, wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych i w piśmiennictwie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1035/15 w sprawie ze skargi K. M. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia uprzedniej zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2015r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, sygn. akt II SA/Sz 1035/15 - po rozpoznaniu skargi K. M. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie wyrażania zgody uprzedniej na rozwiązanie z radnym stosunku pracy - stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały (pkt I wyroku); zasądził od Gminy [...] na rzecz skarżącego K. M. kwotę 550 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt II wyroku).
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] maja 2015 r. Rada Miejska w [...], działając na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.), podjęła uchwałę nr [...]. W § 1 tej uchwały Rada Miejska wyraziła zgodę na rozwiązanie przez Dyrektora Zespołu Szkół im. [...] w [...] umowy o pracę z K. M., radnym Rady Miejskiej w [...]. W uzasadnieniu uchwały podano, że K. M. jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela języka [...] w Zespole Szkół w [...]. Dyrektor Zespołu Szkół zaznaczyła w piśmie z dnia 20 maja 2015 r., że konieczność rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem K. M. podyktowana jest zmianami organizacyjnymi spowodowanymi zmniejszeniem liczby oddziałów i grup językowych w szkole, co z kolei powoduje, iż od 1 września 2015 r. zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin nie jest możliwe. Rada Miejska w [...] uznała, że brak jest przesłanek do odmowy wyrażenia odmowy na rozwiązanie stosunku pracy z K. M.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty